Česká premiéra muzikálu Tři oříšky pro Popelku
V pátek 12. října 2018 se v Kongresovém centru Praha konala premiéra muzikálu Tři ořišky pro Popelku s nezaměnitelnou hudbou Karla Svobody.
>>>více

Nový soundtrack filmové hudby Tři oříšky pro Popelku ve spolupráci ProVox, Českého národního symfonického orchestru a Supraphon
ČESKÝ NÁRODNÍ SYMFONICKÝ ORCHESTR NAHRÁL KOMPLETNÍ FILMOVOVOU HUDBU KARLA SVOBODY Z POHÁDKY TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU

VZNIKLA TAK JEDINEČNÁ NAHRÁVKA S PŮVODNÍ NÁLADOU A SOUČASNÝM ZVUKEM

U vydavatelství Supraphon vychází kompletní nahrávka filmové hudby Karla Svobody z pohádky Tři oříšky pro Popelku v nové delší verzi, ve věrné interpretaci, s původní náladou a současným zvukem. Český národní symfonický orchestr pod taktovkou dirigenta Jana Chalupeckého hraje Karla Svobodu.

V roce 2018 slavíme 45 let od premiéry snímku Tři oříšky pro Popelku. Naše nejoblíbenější filmová pohádka vznikla v roce 1973 v koprodukci československých a německých filmařů. Snímek režiséra Václava Vorlíčka je populární v řadě zemí světa. Nejen kvůli tomuto výročí vzniká nová nahrávka kompletní filmové hudby Karla Svobody v provedení Českého národního symfonického orchestru. Hudba skladatele Karla Svobody se významně podílí na úspěchu filmu. Melodie a motivy znají desítky milionů posluchačů na celém světě.

Nová nahrávka neztrácí nic z původní nálady, zachovává věrnou interpretaci, a přitom přináší novou zvukovou kvalitu. Delší stopáž, více hudebních čísel a originální nahrávka písničky „Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?“ s Karlem Gottem jako bonus. Jde o tzv. Complete Music Score, tedy o nezkrácenou nahrávku veškeré hudby z filmu, doslova celé notové partitury. Titulem si zároveň připomínáme nedožité 80. narozeniny Karla Svobody.

„V roce 2015 se film Tři oříšky pro Popelku zařadil mezi světová filmová díla, která jsou s obrovským diváckým ohlasem uváděna s doprovodem velkých symfonických orchestrů, neboť nejen filmové dílo samotné, ale právě výjimečná filmová hudba si taková uvádění plným právem zasluhují. Poprvé jsme takové uvedení připravili ve spolupráci s německou agenturou v roce 2015 a od té doby se opakují každoročně. V období adventu 2018 Popelka potěší diváky celkem dvaadvacetkrát, kromě německých měst i ve Švýcarsku a v Rakousku. České premiérové uvedení se konalo v roce 2017 na Soundtrack festivalu v Poděbradech a pražskou premiéru připravujeme na 11. prosince 2018 v Obecním domě v Praze, tedy v předvečer Karlových nedožitých 80. narozenin,“ říká Jiří Paulů z nakladatelství ProVox Music Publishing s.r.o., které zastupuje autorská práva Karla Svobody.

Album vychází v době, kdy se slavná česká filmová pohádka vrací k divákům a posluchačům hned v několika nových podobách. Jevištní premiéru má i originální pohádková show „Tři oříšky pro Popelku“, která diváky přenese do známého pohádkového příběhu nejen prostřednictvím hereckých výkonů známých osobností v čele s Pavlem Trávníčkem, ale také díky jedinečné výpravě s množstvím kostýmů, kouzel a jevištích efektů.

V den vydání kompletní filmové hudby z pohádky Tři oříšky pro Popelku vychází také album pohádek pro malé i velké posluchače s názvem Popelka a další pohádky. Nejznámější české pohádkové příběhy vyprávějí Libuše Šafránková, Pavel Trávníček a další. Ústřední dvojice z filmu Tři oříšky pro Popelku se v nahrávacím studiu vrátila k českým pohádkám, slavným i díky filmovému zpracování – Tři oříšky pro Popelku, Malá mořská víla a Třetí princ. Album doplňuje i dramatizovaná pohádka O Popelce s Janou Preissovou, Janou Hlaváčovou, Viktorem Preissem a Luďkem Munzarem.

https://youtu.be/20IeFCMBoOQ
>>>více

Tři oříšky pro Popelku s živým orchestrem poprvé v České republice
V sobotu 26. srpna 2017 byla na hudebním festivalu SoundTrack v Poděbradech poprvé uvedena pohádka pana režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku za doprovodu živého symfonického orchestru, který hrál filmovou hudbu pana Karla Svobody. Před námi všemi stála celá řada technických překážek - kompletní rekonstrukce notového materiálu a úprava filmové kopie. Vše se zdárně podařilo a tak se diváci a fanoušci této pohádky a hudby Karla Svobody mohou těšit i na další taková uvedení.
Identické promítání, avšak v německém jazyce proběhlo poprvé v roce 2015 v Německu.
>>>více

10. vyhlášení­ ceny OSA
11. června 2015 se v divadle Hybernia konalo slavnostní vyhlášení vítězů v 13 kategoriích za rok 2014.
Mezi silnou nakladatelskou konkurencí byla nejúspěšnějším nakladatelem roku 2014 vyhlášena společnost ProVox Music Publishing.
>>>více

Tři oříšky v nové jazykové verzi
Píseň Karla Svobody a Vladimíra Kočandrle Tři oříšky mají mimo jiné existující německé, anglické, francouzké, španělské, italské a portugalské jazykové verze další přebásnění­, tentokráte do japonštiny. Autory japonského textu „Kiss me, hold me, love me in Tokyo“ jsou Marc Hiller a Daisaku Mizuta.
>>>více

Tři oříšky pro Popelku v roce 2015
Naše společnost ProVox Music Publishing zahájila již v lednu 2015 konkrétní jednání s německým symfonickým orchestrem o nové formě uvádění proslulého filmu režiséru Václava Vorlíčka v adventní a vánoční sezóně 2015. Jedná se o uvedení klasického filmu doprovázený živým provedením filmové hudby velkým symfonickým orchestrem.
Dohodnuta jsou zatím provedení v osmi německých městech. Prvním a zásadním krokem na kterém naše společnost pracuje, je rekonstrukce orchestrálních materiálů a zhotovení grafického záznamu filmové hudby Karla Svobody, neboť bohužel původní notový záznam (z roku 1972) zmizel nenávratně v propadlišti dějin.
>>>více

Dvacáté narozeniny muzikálu Drákula
14. října 1995 se konala v Kongresovém centru Praha premiéra muzikálu Dracula autorů Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese. V průběhu dvaceti let muzikál shlédli diváci na divadelních scénách na Slovensku, v několika nastudováních v Jižní Koreji, v Moskvě, v polské Gdyni, švýcarské Basileji, mnoha německých divadelních scénách (největší z nich amfiteátr v Teclenburgu s kapacitou 2.500 diváků), lichtenštejnském Balzers, v belgických Antverpách a naposledy v srpnu 2014 v japonském Tokyu. Nastudování byla uvedena kromě původní české jazykové verze v němčině, polštině. ruštině, vlámštině a korejštině (včetně japonského Tokya).

28. února 2015 proběhlo první předpremiérové uvedení muzikálu Dracula v Hudebním divadlém Karlín. Zcela vyprodané hlediště a nadšené reakce diváků byly dobrou předzvěstí slavnostních premiérových představení konaných 5. a 6. března 2015.
Smutným konstatováním je skutečnost, že žádný z autorů již nemůže prožít spolu s interprety a diváky 20. narozeniny muzikálu Dracula.
>>>více

Dracula zavítal do Tokya
10. srpna 2014 se v premiéře představil v Tokyu japonskému publiku muzikál Dracula autorského týmu Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese v Bunkamura Theatre v Orchard Hall s kapacitou 2.200 diváků.
Představení připravil dlouholetý korejský obchodní partner našeho hudebního nakladatelství společnost M Musical Company ze Seoulu. Představení je uváděno v korejštině s japonskými titulky umístěnými kolem scény. Korejské pěvecké hvězdy, které se těší neskutečně veliké oblibě i v Japonsku, 35 členů company, výpravná scéna, kostýmy, četné a zajímavé momenty ze světa magie Davida Copperfielda, nápaditý světelný design, to vše vytvořilo dokonalou atmosféru a skvělý zážitek. Spontánní a bouřlivé standing ovation byly logickým závěrem celého představení.
Omezená doba nájmu divadelního prostoru se stala nepřekonatelnou překážkou dlouhodobějšího pobytu Draculy v Tokyu. O budoucích uvedeních muzikálu Dracula jednáme s korejským partnerem v dalších japonských městech a v Jižní Koreji.
>>>více

Tři oříšky v Hannoveru
Ve dnech 24., 25. a 26. dubna 2014 v Hannoveru uvede symfonický orchestr Radiophilharmonie NDR za řízení dirigenta Franka Strobla koncert věnovaný slavným filmovým melodiím světové filmové tvorby – Love Story, Jih proti Severu, Titanic a chybět mezi nimi nebude ani Symfonická suita z filmové hudby Karla Svobody Tři oříšky pro Popelku, jejíž partituru ve spolupráci s Českým rozhlasem vydal Provox music publishing v roce 2012.
>>>více

Open air koncert na Karlštejn?
22. srpna 2013 se uskutečnil v produkci společnosti Celebrity Management koncert věnovaný hudebnímu dílu Karla Svobody a textaři Jiřímu Štaidlovi. Český národní symfonický orchestr za řízení Kryštofa Marka v úvodu uvedl symfonické úpravy písní Karla Svobody a v premiéře zazněla Orchestrální suita z filmové hudby Tři oříšky pro Popelku. V bloku písní z muzikálu Noc na Karlštejně vystoupili Tereza Černochová, Zuzana Stivínová, Jakub Prachař, Jan Maxián, Ondřej Ruml, Vojtěch Dyk, Jan Budař, Matěj Ruppert a František Segrado.
Záznam koncertu odvysílá Česká televize v prosinci 2013 k nedožitým 75. narozeninám Karla Svobody.
>>>více

Včelka Mája v 3D produkci
Belgická společnost Studio 100 dokončila novou 3D produkci první řady televizního seriálu Včelka Mája. Studio 100 nabízí úspěšný televizní seriál nejen v nové animaci, ale i s novou hudební složkou, včetně titulní písně.
Společnosti Provox v úzké spolupráci s německým nakladatelským partnerem Filmkunst Musikverlag se však podařilo docílit toho, že v německy mluvících zemích zůstane i nadále titulní melodií původní skladba Karla Svobody. Nebude ji však již bohužel zpívat Karel Gott, ale úspěšná německá zpěvačka Helene Fischer. Nová produkce byla v Německu uvedena do vysílání v březnu 2013.
>>>více

Symfonická suita Tři oříšky pro Popelku
Nakladatelství Provox vydalo ve spolupráci s Českým rozhlasem partituru Symfonické suity z filmové hudby Karla Svobody Tři oříšky pro Popelku. Autorem symfonické úpravy je pan Martin Hybler (časový rozsah 20 minut) a orchestrální materiály jsou k dispozici u Českého rozhlasu – radim.kolek@rozhlas.cz
>>>více

Moritzburg - vystava Tři oříšky pro Popelku
9. listopadu 2013 byla v německém Moritzburgu zahájena již tradiční výstava věnovaná filmovému dílu Tři oříšky pro Popelku. Výstava je tentokráte věnovaná zejména režijní práci pana Václava Vorlíčka a hudebnímu dílu skladatele Karla Svobody. Výstava potrvá až do března 2013.
>>>více

Tři oříšky jsou zlaté
7. ledna 2012 obdržela v přímém přenosu německé televize ARD v pořadu Krone der Volksmusik zpěvačka Ella Endlich zlatou desku za prodeje více než 150.000 zvukových rozmnoženin s nahrávkou Küss mich, halt mich, lieb mich, což je německá verze písně Karla Svobody s původním českým textem Vladimíra Kočandrle Tři oříšky. Autorem německé textové verze je Marc Hiller. Píseň má již i svoji anglickou verzi - Kiss me, hold me, love me, španělskou - Bésame, abrázame, ámame, italskou - Baciami, abbracciami, amami a francouzskou - Berce-moi, serre-moi, aime-moi, která již vyšla na CD albu Meilenweit, které Ella Endlich vydala na konci roku 2011.
>>>více

Dracula na scéně dalšího německého divadla
Muzikál Dracula uvedlo v premiéře v roce 2011 divadlo v Halle.
>>>více

Královská svatba a hudba Karla Svobody
Německá televizní stanice n-tv po dohodě s nakladatelstvím Provox a gramofonovou společností EMI Music Germany použila v upoutávce na královskou svatbu Williama a Kate píseň Karla Svobody s německým textem Marca Hillera v podání Elly Endlich Küss mich, halt mich, lieb mich. Autorem původního českého textu Tři oříšky je Vladimír Kočandrle.
>>>více

Filharmonie Bohuslava Martinů a hudba Karla Svobody
3. března 2011 se uskutečnil ve Zlíně koncert Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou dirigenta pana Stanislava Vavřínka. Slavnostní večer, připravený ve spolupráci Filharmonie Bohuslava Martinů a hudebního nakladatelství Provox, byl věnován hudební tvorbě pana Karla Svobody, jednak symfonickým úpravám jeho díla, ale i jeho písňové tvorbě v interpretaci vynikajících sólistek Jany Musilové a Hany Holišové. O zdařilém projektu nejlépe svědčily nadšení a ovace návštěvníků koncertu.
>>>více

Česká filmová hudba slaví úspěch v zahraničí
Ve dnech 23. - 31. října 2010 proběhl v Japonsku 23. ročník Tokyo International Film Festival. Hlavní cenu Tokyo Sakura Grand Prix letos udělila mezinárodní porota filmu izraelského režiséra Nira Bergmana "Intimate Grammar". Autorem filmové hudby a producentem nahrávky je hudební skladatel Ondřej Soukup, který na projektu spolupracoval s hudebním skladatelem a aranžérem Janem Jiráskem.
>>>více

Dracula slaví další úspěch v Německu
Na zámeckém dvoře v německém Ettlingenu bylo uvedeno v období červen - srpen 2010 nové nastudování muzikálu Dracula režiséra Udo Schürmera. Premiéra se uskutečnila 24. června a v hlavních rolích se objevily skutečné hvězdy německého muzikálového nebe - Hans Neblung, Nina Janke, Vanessa Wilcek, Thomas Christ a další. Hudebně nastudoval a orchestr řídil pan Jürgen Voigt.
Ohlasy diváků, starostky města Ettlingen paní Gabriely Büssemaker a sdělovacích prostředků byly velmi příznivé. Intendantka divadla paní Barbara Fleck si pochvalovala návštěvnost představení a potvrdila, že se Dracula uváděl prakticky vždy před vyprodaným hledištěm.
>>>více

Dracula v divadle Hybernia
Téměř po celý rok 2009 se v divadle Hybernia úspěšně provozoval muzikál Dracula v režii Jozefa Bednárika. Obnovená premiéra se uskutečnila 5. února 2009. Dracula v Hybernii byl znamenitým návratem Daniela Hůlky do titulní role. Ve 160 představeních se objevila skutečně hvězdná sestava - Leona Machálková, Monika Absolonová, Radka Fišarová, Šárka Vaňková, Zdenka Trvalcová, Kamila Nývltová, Josef Vojtek, Marian Vojtko, Tomáš Savka, Bohuš Matuš, Josef Vágner, Martin Pošta, Alan Bastien, Jiří Březík, Jaromír Holub a celá řada dalších vynikajících interpretů. V trojroli šaska, sluhy a profesora zářili Jiří Langmajer, Tomáš Trapl a Aleš Háma. Hana Křížková, Michaela Nosková, Renáta Drössler, Olga Lounová, Sylva Schneiderová a Jana Burášová se představily v rolích ohnivé, hodinové a větrné nymfy. Skvělý taneční výkon nabízeli všichni představitelé v roli "Krve". Uznání patří celé pěvecké i taneční company.
Celá produkce pod vedením producenta dr. Oldřicha Lichtenberga odvedla skvělou práci, což nejlépe dokazoval zájem diváků a jejich pozitivní ohlasy. Upřímné blahopřání a srdečný dík.
>>>více

Včelka Mája ve světě
V červnu 2009 byla dekorována skladba hudebního skladatele Karla Svobody a textaře Zdeňka Rytíře Včelka Mája Výroční cenou OSA jako nejúspěšnější česká skladba v zahraničí. Cenu zástupcům autorů a nakladatelství Provox udělili pánové Roman Cejnar, předseda dozorčí rady OSA a Roman Strejček, předseda představenstva OSA.
>>>více

Tři oříšky dobývají německé hitparády
Nová německá produkce písně hudebního skladatele Karla Svobody a textaře Vladimíra Kočandrle Tři oříšky s německým textem Marca Hillera Küss mich, halt mich, lieb mich a v podání německé zpěvačky Elly Endlichové se na přelomu 2009 - 2010 objevila na čele německých rozhlasových hitparád. Producentem nahrávky je Frank Kretschmer a nahrávku vydala EMI Music Germany - Electrola. Příznivé ohlasy potvrzují trvalou oblibu hudby Karla Svobody a filmu režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku nejen v Německu ale i v celé řadě evropských zemí.
>>>více

Rozhlasový medailon Karla Svobody na rakouské stanici ORF
V předvečer nedožitých sedmdesátých narozenin Karla Svobody odvysílala rakouská rozhlasová stanice ORF čtyřdílný pořad "Karel Svoboda - hudební skladatel". Redaktor Paul Lohberger v něm připomenul posluchačům stěžejní dílo Karla Svobody a zavzpomínal v interview s řadou umělců - Karlem Gottem, Jiřím Kornem a Václavem Vorlíčkem - na jejich vzájemnou spolupráci. Pořad provázel bohatý hudební program, mimo jiné i nahrávka Českého rozhlasu prosincového koncertu symfonických úprav v podání Českého národního symfonického orchestru za řízení pana Libora Peška.
>>>více

Dracula se vrací­ do Prahy
5. únor 2009 je dnem obnovené premiéry muzikálu Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese Dracula. Uvádí jej v novém nastudování společnost Golem Production a.s.v pražském divadle Hybernia v licenci společnosti Provox music publishing. Za režijní pult se po letech vrací Jozef Bednárik, do titulní role Daniel Hůlka. Nové kostýmy, scénická výprava a především velmi atraktivní obsazení rolí bude skutečným potěšením jak pro diváky, kteří se s Draculou již v minulosti setkali, tak zejména pro diváky nové, které si bez pochyb tento úspěšný hudební projekt získá.
>>>více

Karel Svoboda Symphony Gala
Provox music publishing ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchestrem a ČRo 1 - Radiožurnál pořádají 4. prosince 2008 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze slavnostní koncert k nedožitým 70. narozeninám hudebního skladatele Karla Svobody. Koncert diriguje pan Libor Pešek a jako host vystoupí paní Eva Urbanová. Na programu jsou známé melodie Karla Svobody v symfonických úpravách.
>>>více

19. ledna 2008 - premiéra muzikálu Dracula v německém Rostocku
V sobotu 19. ledna 2008 se v německém Rostocku uskutečnila premiéra muzikálu Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese Dracula. Údajně jinak chladné severoněmecké publikum ocenilo při standing ovation bouřlivým potleskem hudební dílo českých tvůrců.
Uvedením muzikálu Dracula s německým textem Michaela Kunze v nastudování Ralfa Nürnbergera, s Olafem Plassem v titulní roli a v doprovodu Severoněmecké filharmonie a Operního sboru se dílo zařadilo do repertoárového provozování Volkstheater, Rostock.
>>>více

Muzikál Golem
Jedním z nejnovějších hudebních děl v nakladatelském katalogu ProVox je hudební složka muzikálu Golem ( www.golem-muzikal.cz ), jejímž autorem je Karel Svoboda. Autorem libreta je Lou Fanánek Hagen, námětu a scénáře Zdeněk Zelenka, režie Filip Renč, producent Oldřich Lichtenberg. Premiéra muzikálu se uskutečnila v nově otevřeném divadle Hybernia 23. listopadu 2006.
>>>více

Zahraniční nastudování muzikálu Dracula
Zatím posledním zahraničním místem, kdy byl muzikál Dracula nastudován a uveden bylo divadlo Lichtenštejnské muzikálové společnosti - www.lmc.li , a to v období srpen - říjen 2006. Uváděna byla německá jazyková verze, jejímž autorem je dr. Michael Kunze.
>>>více

nahoru
aktuality