Ladislav Štaidl

Ladislav  Štaidl

Ladislav Štaidl se narodil 10. března 1945. Jeho hudební začátky sahají do dob středoškolských studií a ihned se zařadil mezi průkopníky rockových začátků u nás. Hrál v rockové skupině Crazy Boys Mikyho Volka, působil v divadle Semafor s Pavlem Sedláčkem a hrál i se skupinou Olympik v divadle Karkulka. V této době začíná i jeho velmi plodná autorská činnost. Jeden z jeho prvních počinů, skladba Trezor v interpretaci Karla Gotta s textem Rostislava Černého, se stala doslova přes noc hitem na československé hudební scéně. Trezor odstartoval hvězdnou dráhu i nově založeného divadla Apollo, ve kterém se zrodila úspěšná umělecká spolupráce tria Štaidl – Gott - Štaidl. Tandem bratrů Jiřího a Ladislava Štaidlových je podepsán pod dlouhou řadou veleúspěšných písní, jako např. Bum, bum, bum, Přijela pouť, Kávu si osladím, Dívka toulavá, Káva a rýže, Zámoří a Narodil se máj.

Ladislav Štaidl spojil svoji uměleckou kariéru na dlouhá léta s Karlem Gottem a stál mnoho let v čele jeho hudebního doprovodu. Orchestr Ladislava Štaidla, jehož členy byli výjimeční sólisté Felix Slováček, Rudolf Rokl, Jaromír Klempíř, Václav Týfa, Pavel Větrovec, Ondřej Soukup a další, sklízel úspěchy po celém světě. V roce 1993 dostal Ladislav Štaidl od firmy Supraphon Diamantovou desku za 7,5 miliónů prodaných nosičů s jeho tituly. Komponoval je především pro Karla Gotta (Bum, bum, bum, Přijela pouť, Kávu si osladím, Dívka toulavá, Trezor, Nestarej se kamaráde, Odnauč se říkat ne, Ráno jedu dál, Začínám žít, Do-re-mi-la), ale i pro Dalibora Jandu (Oheň, voda, vítr, Vždycky jsem to já), Helenu Vondráčkovou - Když zabloudíš, tak zavolej, Neviděls tu stát můj Rolls Royce, Poslední bezejmenná), Yvone Přenosilovou (Sklípek), Věru Špinarovou (Grand hotel „U tří strun“), Jiřího Korna (Zelené údolí, Radost až do rána), Karla Hálu (Zámoří), Martu Kubišovou (Nepiš dál), Daru Rolincovou (Čo o mne vieš, Anjelik moj, Kto chce), Ivetu Bartošovou (Málo mě zná, Dva roky prázdnin). Skladby Mží ti do vlasů, Jsou dny, kdy svítá a Ospalé ráno patří k těm nejúspěšnějším, které si nazpíval sám.

Výraznou kapitolou Štaidlovy autorské tvorby je jeho hudba k celovečerním filmům jako např. Mladý muž a bílá velryba, Radost až do rána, Hra o královnu, Hvězda padá vzhůru, ale především hudba k televizním seriálům a inscenacím (Bylo nás šest, Zkoušky z dospělosti, Malý pražský pitaval a mnoho dalších).

o společnosti