Muzikál Dracula


Původní český muzikál Dracula byl uváděn v letech 1995 – 98 v pražském Kongresovém centru. Jeho světová premiéra se uskutečnila 13. října 1995, režisérem představení byl pan Jozef Bednárik, šéfproducentem pan Egon Kulhánek. V průběhu tohoto období navštívilo představení více než 1,2 milionů návštěvníků, což byl, vzhledem k deseti milionovému počtu obyvatel České republiky, zcela výjimečný obchodní úspěch. Muzikál Dracula je nejúspěšnějším původním muzikálem v historii České republiky.

Krátce po velkém úspěchu Draculy v Praze byl muzikál uveden v původní české jazykové verzi na Slovensku – v Bratislavě na podzim 1998 a na jaře 1999 a v Prešově na podzim 1999 a jaře 2000. Na jaře 2003 byl muzikál krátce uveden opět v Praze.

Na podzim 1998 a v létě 2000 se Dracula představil v korejské jazykové verzi v Národním divadle a ve Státní opeře v jihokorejském Soulu a na jaře 2002 v ruštině v Moskvě. Obě nastudování se uskutečnila v původní „pražské verzi“ režiséra Jozefa Bednárika.

Polská verze muzikálu, v režijním zpracování Macieje Korwina, byla uvedena 16. dubna 2004 v Hudebním divadle v Gdyni.

Dr. Michael Kunze (autor libreta muzikálu Tanec úpírů režiséra Romana Polanského) je autorem německé verze muzikálu Dracula. Premiéra Draculy v němčině se uskutečnila 30. dubna 2004 ve švýcarské Basileji (v režijním nastudování Macieje Korwina). 31. července 2004 bylo zahájeno uvádění muzikálu Dracula v německém Tecklenburgu (režie Dean Welterlen), stejně jako v Basileji s Ethanem Freemanem v titulní roli.

3. listopadu 2005 se uskutečnila premiéra muzikálu ve vlámské jazykové verzi v belgických Antwerpách v režii Franka van Laecke.

V roce 2006 byl Dracula uváděn opět v Soulu (v původní režijní verzi Jozefa Bednárika) a v lichtenštejnském městě Balzers. V lednu 2008 byl Dracula nově nastudován a uveden v severoněmeckém Rostocku. V únoru 2009 uvítala muzikál Dracula opět Praha v divadle Hybernia. Následovala německá města Ettlingen (2010) a Halle (2011)

Draculu dosud navštívilo v průběhu jeho uvádění více než dva a půl milionu diváků.

Několik písňových titulů bylo přeloženo francouzským textařem Thierry Sforzou do francouzštiny.

Nahrávku muzikálu Dracula na CD a MC vydala v České republice společnost EMI a prodeje překročily hranici 300.000 kopií. Na CD byla rovněž vydána nahrávka německé verze s Ethanem Freemanem a ve vlámštině bylo vydáno vedle CD i DVD.

Muzikál Dracula najde zcela jistě své příznivce po celém světě.

czech