Daniel Dvořák

Karel Svoboda

autor hudby, producent

Hudební nadání a první tvůrčí úspěchy měly zásadní vliv při formování jeho umělecké dráhy. V šedesátých letech byl členem populární rockové skupiny Mefisto. V roce 1963 byl členem Laterny Magiky a divadla Rokoko. Svobodovy písně patří mezi nejúspěšnější hity Karla Gotta a jeho skladby se objevily v repertoáru všech předních českých zpěváků. Lady Carneval, Kepak ty ptáčku hnízdo máš, Stín katedrál, Hej, hej baby, Láska bláznivá, Yveta, Lásko má já stůňu, Čau lásko a další slavné hity se hrály a dodnes hrají po celém světě. Jeho skladby získaly ceny na nejznámějších hudebních festivalech – V Tokiu, Rio de Janeiru a v Cannes. Jméno Karla Svobody není svázáno pouze s hudbou populární, ale také s velmi úspěšnými televizními produkcemi a hudbou k celovečerním filmům, ať již domácí nebo zahraniční produkce – Včelka Mája, Cirkus Humberto, Létající Čestmír, Pinocchio, Tao Tao, Sůl nad zlato, Tři oříšky pro Popelku, Jak se budí princezny, Návštěvníci, Což takhle dát si špenát, Zítra vstanu a opařím se čajem, filmový muzikál Noc na Karlštejně (divadelní verzi uvádí Hudební divaldo Karlín), Dobrodružství kriminalistiky, Kačenka a strašidla, Big Man (s Bud Spencerem a Ursulou Anderssovou), Z pekla štěstí, Milenci a vrazi, Rodinná pouta a jiné. Důkazem jeho uměleckých úspěchů je celá řada zlatých či platinových desek a ocenění jak od německého Polydoru, tak od pražského Supraphonu, od kterého obdržel diamantovou desku za 10 milionů prodaných nosičů. Je držitelem výročních cen Akademie české populární hudby 1996, 1997, 1998. V roce 2007 byl in memoriam uveden do Síně slávy Akademie české populární hudby

13. října 1995 měl v Praze premiéru muzikál Dracula, jehož hudebním tvůrcem je právě Karel Svoboda. Více než 2,5 milionů diváků, kteří představení shlédli v Praze, Bratislavě, Prešově, Moskvě, Gdyni, Basileji, Tecklenburgu, Antwerpách, jihokorejském Soulu, lichtenštejnském Balzers, severoněmeckém Rostocku a více než 300 tisíc prodaných nosičů s nahrávkou muzikálu jsou důkazem i mezinárodního úspěchu Draculy. Dalším úspěšným jevištním dílem Karla Svobody je muzikál Monte Cristo, který měl premiéru 13. prosince 2000 v Praze, měl 444 repríz a ke dni derniéry, 21. 12. 2002, jej shlédlo 525 tisíc diváků.

13. června 2006 bylo dílo Karla Svobody oceněno Zlatou cenou OSA za přínos české populární hudbě.

Posledním dílem Karla Svobody je muzikál Golem (Lou Fanánek Hagen, Zdeněk Zelenka a Filip Renč), uvedený ve světové premiéře 23. listopadu 2006 v paláci Hybernia. Pan Karel Svoboda zemřel 28. ledna 2007.

hudba Karel Svoboda, libreto Zdeněk Borovec, scénář Zdeněk Borovec, Richard Hes
czech